Yumurtalık Kisti Belirtileri

Yumurtalık Kisti Belirtileri

Yumurtalık kisti ameliyatından sonra yeniden kist oluşur mu?

Kistlerin cerrahi müdahale ile çıkarılmasından sonra hasta 6 ay boyunca yakından takip edilir. Kötü huylu kistlerin nüks etme riski vardır. Fakat deneyimli ellerle yapılmış, başarılı bir operasyon sonrası kistlerin nüks etme riski azalır.

Yumurtalık kisti tedavisi nasıldır?

Şayet kist 10 cm’den büyük ise, çevre dokularda yapışıklık mevcut ise, düzenli bir yapıya sahip değilse, iki yumurtalıkta da mevcut ise tedavi edilmeleri gerekebilir. Bunun için ise cerrahi müdahaleye başvurulur. Ancak kist 6 cm’den küçük ise, muayene ile hareket ettirebilmesi mümkün ise, içi yalnızca sıvı ile dolu ise, hastanın yakın takibi yeterli olacaktır. Ancak bu tedaviden sonra kist büyümeye devam ediyor ise cerrahi operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Yumurtalık kisti tanısı nasıl koyulur?

Yumurtalık kistleri genellikle belirtilerle teşhis koyulabilen bir hastalık değildir. Bu sebeple de çoğunlukla rutin jinekolojik muayenelerde tespit edilebilmektedir. Jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile tanı koyulabilir.

Kistler, kadınların büyük kısmının hayatının bir evresinde yumurtalıklarında görülebilen ve çoğunlukla tedavi gerektirmeyen, çeşitli türleri olan ve hormonlar ile gelişen içi sıvı dolu kitlelerdir.

Yumurtalıklar; her ay adet döngüsünde östrojen ve progesteron hormonları ile tek bir yumurta üretmektedir. Rahimde iki adet fallop tüpü bulunur, yumurtalıklar da bu tüplerin yanında konumlanmaktadır.

Yumurtalıklar adet döneminin başlamasından menopoz dönemine kadar işlevlerini yerine getirmektedir. Bundan dolayı da menopoz döneminden sonra ya da ergenlik döneminden önce yumurtalık kisti oluşumu söz konusu değildir. Adet döneminde kadının her ay ürettiği yumurta, gebelik için uygun koşulları hazırlar. Şayet kadın gebe kalmaz ise, öbür ay yeniden yumurta üretilir. Ancak gebelik oluşmuş ise yumurta fallop tüplerine gönderilir ve bu alanda olgunlaşması sağlanır. Östrojen ise rahmin gebelik için uygun olmasını sağlarken, progesteron da gebeliğin devamı için çalışır. Yumurta, bir folikül yani içi dolu bir keseceğin içinde dış etkenlerden muhafaza edilir. Hormonlardaki artış sayesinde bu kesecik çatlar ve yumurta salınır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
127 okuma
7 Ağustos, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?