Verda Erman Kimdir

Verda Erman Kimdir

Verda Erman Kimdir

Verda Erman Biyografisi

Paris’te bulunduğu süre içinde başarılı konserler verdi. Yurda döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde birçok piyano konçertosunu seslendirdi, bazılarının Türkiye’de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

Napoli’de Casella, Paris’te Marguerite Long – Jacques Thibaud, Kanada‘da Montreal ve New York‘ta düzenlenen Edgar Levintritt uluslararası piyano yarışmalarından ödüller kazandı. Paris’te bulunan Marguerite Long Piyano Akademisi’nden de mezun oldu.

1961 yılında 17 yaşlarındayken o devirdeki Cumhurbaşkanımız Sayın Cevdet Sunay‘ın İran’a yaptıkları resmî ziyaret çerçevesinde İran Şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi ve İmparatoriçe Farah Diba’ya bir resital vermiştir.

1963 Kasım ayında Marguerite Long-Jacques Thibaud Uluslararası Piyano Konkuru’nda Paris kenti ödülünü kazandı. 1965 yılında Kanada Uluslararası Piyano Yarışması’nda ikincilik kazandı. 1971 yılından sonra, dünyanın önemli müzik merkezlerine konuk sanatçı olarak davet edildi ve konserler verdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde New York, Washington DC, Boston, Cleveland, New Orleans, Phoenix, Dallas, San Francisco ve Miami gibi sayısı 50’yi aşan farklı şehirde konser ve resitaller verdi.

Ayrıca Fransa, İngiltere, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Norveç, Danimarka, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Litvanya, Letonya, Estonya, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Şili, Arjantin, Brezilya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya, Bolerus, Lübnan, Ürdün, İran, Kanada, Hindistan, Kenya, Habeşistan, Tayland ve Japonya gibi birçok ülkede konserler vermiştir.

1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solist sanatçısı oldu.

Kısa zamanda üstün yeteneği belli oldu ve olağanüstü yetenekli çocuklar için çıkartılmış olan 6660 sayılı yasa gereğince 1957 yılında Paris‘e Paris Konservatuvarında piyano öğrenimi görmeye gönderildi. 1959 bu kurumun Yüksek Piyano ve Oda Müziği bölümlerinden birincilik derecesi ile mezun oldu. Bu arada Marguerite Long, Lucette Descaves, Lazare Lévy, Jean Hubeau ve Bruno Leonardo Gelber gibi birçok ünlü hoca ile çalıştı. Daha sonra Dinu Lipatti’nin asistanı Prof. Dr. Louis Hiltbrandt ve Clara Haskil’in öğrencilerinden olan Prof. Peter Feuchtwanger ile çalışmalarına devam etti. Sonra, Konservatuarda üç sene boyunca oda müziği, armoni, müzik tarihi, deşifraj derslerine devam etti ve diplomalar aldı.

1944 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Leyla Altuna adında ablası vardır. Daha 3 yaşındayken teyzesi ile piyano çalışmalarına başladı. İstanbul Belediye Konservatuvarında müzik öğrenimine başladı. Aynı zaman da Madame Arzumanova’dan bale dersleri aldı 8 yıl boyunca. Burada Avusturya asıllı Türk piyanist Ferdi Ştatzer ve bütün piyanistlerin hocası olan bir hanımefendi Rana Erksan‘ın öğrencisi oldu. Bu okulda piyanist İdil Biret ile arkadaş oldu.

İlk olarak notaları sonra okuma-yazmayı öğrendi. İlkokula başladığı zaman, konservatuvarda ikinci yılını tamamlamıştı.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
133 okuma
13 Ağustos, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?