Serj Sarkisyan Kimdir

Serj Sarkisyan Kimdir

Serj Sarkisyan Biyografisi

Amerikan Forbes dergisindeki bir habere göre, yaklaşık 150 milyon dolarlık bir servetle Ermenistan’ın en zengin sekizinci adamı olan Sarkisyan, 30 haziran 1954’te Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karabağ bölgesinde doğmuş.

Muhalefet liderleri her ne kadar Sarkisyan’ın Ermenistan ekonomisinde Margaryan kadar önemli icraatlar gerçekleştiremeyeceğini belirtse de, Sarkisyan’ın Ermenistan’da ticaret ve özellikle de petrol konularına hakim ender kişilerden biri olduğu biliniyor. Diaspora ermenileri ile iyi ilişkiler içinde olan karabağlı Sarkisyan’ın, Dağlık Karabağ savaşı ve Hocalı katliamları’nda önemli rol aldığı, ayrıca tutucu ve sertlik yanlısı politikaları ile öne çıktığı, ülkede özellikle polis ve orduyla olan iyi ilişkilerini kullanarak bir çok kez menfaat sağladığı iddia ediliyor.

30 Haziran 1954 tarihinde doğdu. 1976 yılında Erivan Devlet Üniversitesi’nden mezun oldu. 1979–1988 yılları arasında Dağlık Karabağ Bölgesi’nin Hankendi şehrinde belediyede çalıştı. 1989–1993 yılları arasında ayrılıkçı Dağlık Karabağ Bölgesi Silahlı Kuvvetleri’nin başına geçti. Aynı yıl Ermenistan Parlamentosu’na milletvekili olarak seçildi.

1993–1995 yılları arasında, Ermenistan savunma bakanlığı görevine getirildi. 1996–1999 yılları arasında milli güvenlik bakanlığı, 1999–2000 yıllarında milli güvenlik konseyi sekreterliği ve 2000 yılından itibaren de bu görevinin yanı sıra savunma bakanlığı görevini üstlendi.

Ölen başbakan Andranik Markaryan’dan sonra, savunma bakanlığından başbakanlığına atandı. Ermenistan’da yapılan genel seçimlerden sonra cumhurbaşkanı seçildi.

Sarkisyan, diaspora ile sıkı ilişkilere sahip iyi bir tüccar. Aynı zamanda da akıl hocası ve halefi Koçaryan gibi Ermenistan’da yönetimi elinde tutan Dağlık Karabağ kökenli ekipten. Ermenistan’ın yeni lideri Karabağ Savaşı’nda milis kuvvetlerini organize eden ve Hocalı’da katliam emrini veren kişi olarak biliniyor.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
126 okuma
27 Temmuz, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?