Murat Birsel Kimdir

Murat Birsel Kimdir

Murat Birsel Kimdir

Murat Birsel Biyografisi

1988-91 yıllarını Rahmetli Dr. Adnan Kahveci’nin danışmalığı, TRT Genel Müdür Müşavirliği görevleri çerçevesinde Ankara’da geçirdi. 20 yaşında mesleğe ilk adım attığı ortama, otuzunda, Sabah Gazetesi’nin Haber Müdürü olarak döndü. İstanbul’da kısa bir süre kaldıktan sonra, tekrar Ankara’da –bu kez- Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi olarak görev aldı.
1990 ortalarında ATV Haber Merkezi’nin kuruluşunda görev yaptı ve ardından NTV’nin kuruluşunda TRT’den “ağabey”i Nuri Çolakoğlu’nun çağrısıyla görev yaptı. NTV’de yayın hayatına soktuğu ve dönem dönem başka kanallara taşıdığı kendi adına patentli “Gündemdekiler” programı ile tanındı. 2000’lere ATV Haber’in anchormanlığını yaparak başladı ve günümüze kadar meslek hayatı boyunca haberciliği öne çıkartarak televizyon programcılığı (ATV, NTV, TV8, Cine5) ve köşe yazarlığını (Sabah, Vatan, Star) hemen her zaman beraber sürdürdü.1960 İzmir-Karşıyaka doğumlu. Ankara İlkokulu, Saint Joseph, İzmir Atatürk Lisesi mezunu. 9 Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nün ilk mezunlarından biri olan Birsel bu dönemde (1980 itibarıyla) Yeni Asır Gazetesi’nde muhabir sonradan Rapor Gazetesi’nde Dış Haberler Müdürü olarak mesleki hayatına adım atmış oldu. 1984-1987 yılları arasında University of North Texas’da Siyasal Bilimler Uluslararası İlişkiler dalında master yaptı ve “Mütteffikler arası Savaş olasılığının hesaplanması” üzerine kurduğu matematik modelleme yeni bir fonsiyonel ölçüm geliştirdiğinden tezi Amerikan Kongresi Kütüphanesi’nde yer alırken, Birsel’in de vatani görevini Genelkurmay Başkanlığı’nda proje subayı olarak yapmasını sağladı.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
148 okuma
3 Ağustos, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?