Tutuklum Sohbet yetiskin
SPONSOR yetiskin


Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi


Bölgedeki hastalıklı doku operasyonla çıkarılır. Tedavide hastaların durumu uygun olduğunda bazen ameliyat dışı kimyasal maddeler kullanılarak işlem yapılabilir. Hastada apse oluşmadan tanı yapılırsa, hemen ameliyat kararı alınır. Kuyruk sokumu kıl dönmesi ameliyatının ardından hastaların uzun süre yüz üstü yatmasına da gerek kalmaz. İyileşme sürecinde hastalar dilediği gibi dinlenebilir, dolaşabilir.

Bunun neden oluştuğu bilinmese de, sorunun kuyruk sokumundaki kıl köklerinin iltihaplanarak zaman içinde genişlemesi, otururken, kalça hareketleri sırasında iltihaplı olan yerlere kılların yerleşmesi yüzünden kuyruk sokumu kıl dönmesi geliştiği düşünülür:

Normalde kuyruk sokumu bölgesini kişi kendisi göremez. Ancak kıl dönmesinin neden olduğu yakınmalar sonrasında kolayca fark edilir. Kuyruk sokumunda kıl dönmesi olursa ağrı, kötü kokulu akıntı, şişlik gibi belirtiler varsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Bu sorunu olan kişilerin hemen tedaviye alınması gerekir. Bunun sebebi kıl dönmesinin kendiliğinden iyileşmemesi, giderek kötüleşmesidir. Eğer kıl dönmesi tedavisi ihmal edilirse, lezyon geniş bir bölgeye yayılır. Bu durumda ameliyatta normalden geniş bir alandan cilt dokusu çıkarılmasa gerekli olur. Kuyruk sokumu kıl dönmesi tedavisi ameliyatla yapılır.

Kıl dönmesi genellikle kişiler tarafından bir sivilce olarak kabul edildiğinden, çoğunlukla kendiliğinden geçer diye değerlendirilir. Kuyruk sokumu bölgesindeki orta çizgide delikler, ayı zamanda şişlikler olabilir. Bazı hastalarda delik oluşmadan kıl dönmesi meydana gelebilir.

Banyo yapmaları için 48 saatin geçmesi beklenmelidir. Çalışanlar 4-5 gün içinde işine geri dönebilir. Ameliyat yapıldıktan sonra hastanın kuyruk sokumu bölgesini kılsız ve kuru tutması gerekmektedir. Kuyruk sokumu kıl dönmesi tedavisi uzman kişilerce yapılırsa, kıl dönmesi yeniden oluşmaz. Düzenli kontrollerde tekrarlar izlenirse, hemen pansuman yapılarak önlem alınabilir.

Kuyruk sokumu kıl dönmesi, kıllanma olan bölgelerde kıl dönmesi sorunu her zaman görülebilir. İster fazla kıllı olanlarda, ister az kıllı olan kişilerde kadın erkek gözetmeksizin bu sorun ortaya çıkabilir. Halk arasındaki adıyla kıl dönmesi, tıptaki adıyla kist dermoid sakral en fazla kuyruk bölgesinde görülür. Cilt altında kılların yuvalanmasıyla, yuvanın enfekte olmasıyla, sonradan akıntılı bir apse oluşur. Genel olarak kuyruk sokumu kıl dönmesi cilt altı dokusundaki enfeksiyondur. Bu sorun vücutta başka alanlarda da görülebilir.
Kategori
: Saglik
Yazar
: admin
Etiketler
:


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SPONSOR yetiskin