Tutuklum Sohbet yetiskin
SPONSOR yetiskin


Kıl Dönmesi İltihabı


Kılların cilt altına girebilmek için açmış oldukları yollar zamanla kapandığından bu sıvı deri altında birikime uğrar. Bu birikim sonucunda da kıl dönmesi iltihabı oluşur.

Böylelikle bu yabancı maddelerden ve iltihaplardan kurtulmuş olur. Ancak aynı yer ve bölgede bu yabancı maddelerin yeniden girişi gözlemlenebilir. O yüzdende kişinin hijyen bakımına önem göstermesi ve yenilememesi için düzenli olarak kontrol etmesinde her zaman fayda vardır.

Kıl dönmesi iltihabı; aslında vücudumuzun cilt altına dışarıdan aldığı yabancı maddelere karşı bir koruma mekanizmasından dolayı oluşan bir durumdur. O yüzdende dışarıdan deri altına girerek vücudun içerisinde yer edinmeye çalışan bu yabancı maddeler vücut tarafından algılanarak oto mekanik olarak o bölgede bir koruma kalkanı meydana getirir.

Yabancı maddeleri vücuttan atmak için vücudumuzun ürettiği bir sıvı olan bu madde yabancı maddeleri imha edemediğinde otomatik olarak vücut tarafından sürekli salgılandığından kişide ağrı şişlik yüksek ateş ve ciltte tahribata neden olmaktadır. Bu sayede hasta ağrı oluşan bölgede bir sorun olduğunu anlayarak vücudun kendi başına kurtulamadığı bu yabancı maddeleri dışarıdan cerrahi müdahale ile çıkarttırabilir.
Oluşan bu iltihap iki veya dört günde ilerleme gösterir ve artarak devam eder. Daha sonra derinin o bölgesinde şişlik olmasına neden olur. Normal şartlarda şikayet yapmadan kıl dönmesi, bu dönemde iltihaptan dolayı çok ağrı yapmasından ötürü ağrılar dayanılmaz bir hal alabilmektedir.

Bu kısma kadar kıl dönmesi yaşayan kişi bunun farkında olmaz ama zamanın ilerlemesi ve oluşan bölgeye darbe veya direk müdahale durumlarında vücudun yapmış olduğu koruma kalkanı kapsül zarar görerek bu yabancı maddelerin vücuda yayılmasına neden olabileceğinden vücut ikinci koruma sistemi olan sıvı salgılamasını yapar.

Yani kıl dönmesi iltihaplanmasının tanısı ancak belirtiler olan ağrı ve şişlik gibi durumların kişi tarafından fark edilmesi ile doktora gitmesinden sonra yapılacak fizik muayenede anlaşılmasıdır. Tedavi için gereken ise ya iltihap kurutucu ilaçlar veya cerrahi müdahaledir.

Böylelikle de zaman içerisinde bu sıvının yabancı maddelere etki etmemesinden ötürüde bölgede sıvı birikmesi yani iltihaplanma meydana gelir

Kıl dönmesi, kıl tüy, elbise tozu, veya benzeri maddelerin deri altına girmesi ile yabancı cisimlerin cildi delerek cilt altına yerleşmesi ile yani birikmesi ile meydana gelen bir olgudur.

Kıl dönmesi iltihabının en büyük nedenleri o bölgenin yeteri kadar temizlenmemesinden kaynaklanır. O yüzdende kişinin bireysel temizliğini önemsemesi ve düzenli olarak hijyenini sağlaması tekrar eden bir kıl dönmesi iltihabından korunmasında faydalı olur

Vücut deri içerisine giren bu yabancı maddeleri fark ettiğinde etrafını zarla kaplayarak kapsül meydana getirir. Bu sayede de yabancı maddeler karşı sınır oluşturarak kişide şikayet oluşmasına neden oluşması engellenmekte ve hastalığın kişi tarafından hissedilmesi engellenmektedir.

Dolayısı ile bu cisimleri eritip yok etmek için bir sıvı salgılamaya başlar fakat vücut tarafından salgılanan bu sıvı yabancı maddeleri yok edemediğinden dolaylı yoldan akıntı oluşmasına neden olur.

Fakat vücut tarından oluşan bu kapsül sert yerlere oturma seyahat yada düşme gibi hareketler sonucunda hasar görebildiğinde vücut yabancı maddeler ile karşı karşıya kalabilir.
Kategori
: Saglik
Yazar
: admin
Etiketler
:


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SPONSOR yetiskin