Tutuklum Sohbet yetiskin
SPONSOR yetiskin


Hıfzı Özcan Kimdir


Hıfzı Özcan Kimdir

Hıfzı Özcan Kimdir

Hıfzı Özcan Biyografisi

Aynı yılın sonunda fakülte tarafından (çocuk nörolojisi konusunda) tetkikler yapmak üzere Paris’ e gönderildi. Paris’te Hopital St. Vincent de Paul, Hopital Bicetr ve Hopital Ptie Salpetrier’de bu konuları öğrendi ve Prof. Tardieu ile tanıştı.

Prof.Tadieu’nün uluslararası bir kuruluşun Fransa şubesi olarak başında bulunduğu, yani beyin arızalı çocukların eğitildiği cemiyetin çalışmalarına katıldı.

1970 yılında Profesörlüğe terfi etti. 1971 yılında aynı amaçla Londra’ ya gönderildi. Orada kaldığı 1 yıllık sürede çocuk nörolojisi ve beynin hareketle ilgili arızasına bağlı özürleri olan spastik çocuklarla ilgilendi.Uluslararası merkez olarak Londra’da bulunan International Cerebral Palsy Society’ye Türkiye adına üye oldu.

1972 yılında Türkiye’ye dönerek özürlü çocuk ailelerini örgütledi ve yakın iş arkadaşları ile birlikte Türk Spastik Çocuklar Derneği’ ni kurdu. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme kurumu ile protokol imzalayarak, bu kuruma kadrolar sağladı.

20. Kuruluş yılında ortaya koyduğu proje, erişkin spastiklerin meslek ve iş edinmelerine yönelik eğitim veren ve üretim yapan bir tesis idi. Tesis 1996’da açıldı. Zonguldak, Isparta, Antalya ve Sinop’da şubeler açıldı.

1927 yılında Konya’da doğdu. Izmit’ te ilkokulu, Ankara’ da ortaokulu ve liseyi bitirdi. 1945 yılında Istanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenime başladı.

1951’de Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Fakülte Nöroloji Kliniği’nde ihtisasa başladı. 1956_1968 yıları arasında (asabiye mütehassısı olarak) Zeynep Kamil Hastanesi’nde çalıştı.

Bu yıllarda doğumevi ve çocuk hastanesi olarak çalışan bu kurumda (çocukların nörolojik sorunlarından) sorumlu oldu.

1965 yılında Doçent’ lik sınavına girdi ve Üniversite Doçenti ünvanı aldı. 1968 yılında Istanbul Tıp Fakültesi’ nde Nöroloji Kliniği’ndeki Doçentlik kadrosuna atandı.
Kategori
: Biyografi
Yazar
: admin
Etiketler
:


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SPONSOR yetiskin