Tutuklum Sohbet yetiskin
SPONSOR yetiskin


Göz Kapağı Şişmesi


Göz Kapağı Şişmesi

Göz Kapağı Şişmesi

Kontakt Lens Kullanılması

Lenslerin kirli olması ve lensler ile birlikte yüzme gibi durumlar göz kapağında şişmelere neden olabilir.

Tedavisi

Göz kapağındaki şişme altta yatan sebebe göre değişiklik gösterir. Göz doktoru sebebe göre size damla veya göz jelleri verecektir.

Arpacık

Bakteriyel enfeksiyondan ya da meybomiyan bezinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Bu bez yağ üretir ve tıkandığı zaman gözde şişme meydana gelir. Arpacık, gözün tamamının şişmesine neden olur.

Göz Enfeksiyonları

Bu tür enfeksiyonlar göz ve göz kapağını çevreleyen dokuların şişmesine neden olur. Virüsler veya bakteriler sebep olur.

Göz Yaralanmaları

Göz bölgesinin herhangi bir yerinde incinme ya da ameliyat sonucu oluşan yaralar iltihaplanmaya neden olur ve bu da göz kapağının şişmesi ile sonuçlanır.

Gözü saran bağ dokularda iltihap veya aşırı ödem olduğu zaman göz kapağında şişme meydana gelir. Göz kapağında ki şişme ağrılı veya ağrısız olabilir. Şişme hem alt hem üst göz kapağını etkileyebilir. Göz kapağının şişmesinin birden fazla nedeni vardır. Göz kapağında ki şişlik bazen ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir.

Göz Kapağı Şişme Nedenleri
Alerjiler

Bağışıklık sisteminin alerjen denilen yabancı maddelere aşırı tepki vermesi sonucu ortaya çıkarlar. Polen tozu, toz, hayvan kılları, kullanılan bazı göz damlaları, kontak lens solüsyonları en yaygın alerji çeşitleridir.

Göz Nezlesi

Göz yüzeyinin üst kısmında ortaya çıkan iltihaplanmadır. Alerjik, bakteriyel veya virüs kökenli olabilir. Göz nezlesinin diğer belirtileri arasında gözde kızarıklık, sulanma ve kaşıntı olmasıdır.
Kategori
: Saglik
Yazar
: admin
Etiketler
:


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SPONSOR yetiskin