Georgi Parvanov Kimdir

Georgi Parvanov Kimdir

Georgi Parvanov Kimdir

Georgi Parvanov Hayatı

1991’de Parti’de ilk kez bir göreve seçilen Parvanov, parti hiyerarşisinde hızla yükselerek 1996 yılının Aralık ayında BSP başkanı olmuştur.

Parvanov söz konusu göreve, aylar süren sokak gösterilerinin ardından düşürülen başbakan Zhan Videnov’un yerine seçilmiştir.

İki aydan daha kısa bir süre sonra, Parti iradesine karşı çıkan Parvanov ve BSP’nin başbakan adayı Nikolay Dobrev, krizi daha da derinleştirmemek için, yeni bir hükümet kurma görevini kabul etmemişlerdir.

Bu hareket krizi sona erdirmiş, BSP’nin muhalefete düşmesine yol açmış fakat Parvanov’un halk tarafından saygın, dengeli bir kişi olarak algılanmasına yol açarak onu Bulgar siyasi tabakasının en tanınan simalarından biri yapmıştır.

Reform yanlısı Parvanov, o günlerden bu yana BSP’yi Avrupai bir sosyal demokrat partiye dönüştürmeye çabalamıştır.

1999’da Yugoslavya’da süren hava bombardımanına Parvanov ve onun Meclis’teki grubu karşı çıkarak NATO’nun Bulgaristan hava sahasını kullanması aleyhinde oy kullanmıştır.

Sosyalist lider bir yıl sonra ise partisinin Bulgaristan’ın AB ve NATO üyeliğini desteklediğini belirten bir açıklama yapmıştır.

18 Aralık 2001’de Bulgaristan cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. Sosyalist Parti’nin lideri olan Parvanov, Bulgaristan’da 1990’larda sona eren komünist dönemin ardından cumhurbaşkanı seçilen ilk eski komünist olmuştur.

Seçim kampanyasında “Sizin tarafınızdayım” sloganını kullanan ve toplumsal konulara vurgu yapan Parvanov, cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinin meclis seçimlerinde aldığı oyun iki katı oya ulaşmıştır.

28 Haziran 1957 doğumlu olan Parvanov, 1981 yılında Bulgar Komünist Partisi’ne (BKP) katılmıştır. 1989’da parti başkanı Todor Jivkov’un görevden alınmasından bir yıl sonra, BKP adını Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) olarak değiştirmiştir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
48 okuma
17 Ocak, 2018
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?