Erken Cinselliğinin Tehlikeleri

Erken Cinselliğinin Tehlikeleri

 

KARŞI CİNSLE YAKINLAŞMA

Cinsellik, bireyin karşı cinsle yakınlaşması ve bu yakınlaşmanın sonucu olarak bedensel ve duygusal anlamda doyuma ulaşması şeklinde tanımlanmaktadır. Cinsellik sadece fizyolojik gelişimle ilgili olmayıp duygusal ve zihinsel gelişimle de yakından ilgilidir. Genç kızlar ve erkekler ergenlik çağını hem bedensel, hemde toplumsal olarak farklı yaşarlar ve bu süreç ailesel destek sonucunda pozitif bir şekilde atlatılmalıdır.

ERKEN DENEYİMDEKİ TEHLİKELER

Kontrolsüz ilişkiler sonucunda cinsel yolla bulaşan hastalıklar yaygınlaşmaktadır hatta AIDS gibi ölümcül süreçlere kadar taşınmakta, en basitinden tedavi edilmeyen basit bir cinsel hastalık üremeyi engellemektedir.
Süreçlere hakim olamayan gençler bir anda kendilerini cinsel sapmaların içinde bulmaktadırlar. Grup seksler, eşcinsel ilişkiler.
Masumane yaşanmış cinsel yaklaşımlar tehtdit ve şantajla profesyonelliğe kadar taşınmakta aileler yıkılmaktadır.
Gece hayatı ve getirisi olarak içki ve uyuşturucu kullanımı facialara yol açar.

Ergenin yaşadığı en sık sorun yanlış bilgilenmeler ve sonucunda oluşan korku ya da tam tersi kontrolsüzce gerçekleştirilen cinsel davranışlardır

VÜCUTLA FAZLA İLGİLENMEK

Ergenlik döneminde çocuk, cinselliğinin farkına vararak vücuduyla çok fazla ilgilenir ve değilse cinsellik daha fazla ilgisini çeker. Ergenlikle birlikte çocuğun yaşamında cinsel gelişim de gözlenir. Pek çok anne baba bu süreçte ne yapacağını, nasıl davranacağını, nasıl konuşması gerektiğini bilememektedir. Bu dönemde anne ve babaların bazı yanlış yaklaşımları çocukların yetişkinlikte bir takım sorunlarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu dönemde anne babanın doğru tutum ve davranış sergilemesi çok önemlidir. Bedendeki değişim ve sonuçta fizyolojik olarak haz duygusunun oluşması ergenin öncelikle kendisini keşfetmesi sonucunu doğurur. Cinsel düşünceler oluşmasıyla ilk mastürbasyon yaşanır ve erişkinlerdekine benzer cinsel fanteziler oluşturulur. Ergenlik döneminde cinsellik biyolojik açıdan bakıldığında mümkün görünür. Fakat cinsel ilişki için sadece biyolojik yeterlilik değil, ruhsal ve sosyal açıdan da yeterlilik gerekir. İlk cinsel tecrübe yaşanmadan önce bireyin kendi

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
95 okuma
5 Eylül, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?