Douglas Adams Kimdir

Douglas Adams Kimdir

Douglas Adams Kimdir

Douglas Adams Biyografisi

Otostopçunun Galaksi Rehberi dışında Dirk Gently adlı bir dedektifin başından geçen hikayeleri anlatan orjinal bir roman serisi daha yazmış olan Adams, ayrıca ünlü T.V. dizisi Doctor Who’nun üç bölümünün senaryosuna imzasını attı.

Büyük bir Pink Floyd hayranı olan Douglas Adams, eserlerinde de Pink Floyd’a göndermeler yapmaktan geri kalmıyordu. Aynı zamanda bir gitarist de olan Adams, solak gitarlardan oluşan büyük bir koleksiyona sahipti.

Teknolojik gelişmeleri her zaman takip eden ve Apple markasının büyük bir hayranı olan Adams, ileriki yıllarda internet ortamında yayılacak olan ve sözlük, forum ve ansiklopedi oluşumlarının çoğunun atası sayılan h2g2 adlı web sitesini 1999 yılında hayata geçirdi. Otostopçunun Galaksi Rehberi’ne adını veren rehberin gerçek hali olması planlanan site, aradan geçen yıllara ve Adams’ın vefatına rağmen hala aktiftir.

Brentwood School adlı yatılı okulda okuyan Adams, aşırı uzun boyu (12 yaşındayken 1.83m, 18 yaşındayken 1.96m) ve edebiyata olan sıradışı yeteneği sayesinde dikkat çekiyordu. Okuldaki öğretmeni Frank Halford, Adams’ın yaratıcı yazarlık dersinde kendisinden tam not alabilen tek kişi olduğunu söylüyordu. Üniversite eğitimi için Cambridge’ı seçen Adams, İngiliz Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Adams’ın erken dönem çalışmaları BBC2 kanalı için hazırlandı. BBC’de çalışırken ünlü İngiliz komedi şovu Monty Python’un yaratıcısı ve oyuncularından birisi olan Graham Chapman ile tanışan Adams, bu şovun 42. ve 44. bölümlerinde yer aldı ve Chapman ile en önemlisi Out of the Trees olan bir dizi çalışmaya imza attı.

Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı çalışması ile tanınan İngiliz yazar. Bilimkurgu ve komedi dallarında verdiği eserlerin yanı sıra bilgisayar oyunları ve radyo skeçleri de hazırlayan Adams, aynı zamanda tanınmış bir hayvan hakları temsilcisiydi.

Douglas Noel Adams, 11 Mart 1952 tarihinde, Janet ve Christopher Adams çiftinin ilk çocuğu olarak Cambridge, İngiltere’de dünyaya geldi. 1957 yılında ebeveynlerinin boşanması üzerine kız kardeşi ve annesi ile beraber Brentwood’a taşındı.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
90 okuma
20 Kasım, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?