Aytül Akal Kimdir

Aytül Akal Kimdir

Aytül Akal Kimdir

Aytül Akal Biyografisi

Çocuklar için yazmaya 80’li yılların sonlarında başladı. 1982 yılında şiirlerini topladığı “Kent Duygusu” adlı kitabından sonra, masallarını topladığı ilk çocuk masal kitabı ‘Geceyi Sevmeyen Çocuk’ 1991 yılında yayımlandı. 1989’da yazdığı ve 1991’de Günaydın Gazetesi‘nin “Sobe” adlı çocuk dergisinde yayımlanmaya başlayan bu masalları halen yeni yeni baskılar yaparak çocuklarla buluşuyor.

Aytül Akal, Konferanslar vererek, kitaplarını imzalayarak, çocuklarda okuma kültürünün yerleşmesine katkı vermeye çalıştı. Aynı zamanda sosyal projeler geliştirerek, çocukların kişilik gelişimi ve kendilerini tanımaları konusunda çalışmalar yaptı.

130’u aşkın yayımlanmış kitabından 32 tanesi, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Farsça, Bulgarca ve Arapça’ya çevrilerek yurt dışında yayımlandı.

Aytül Akal, 1995 yılında iki yazar arkadaşıyla Aysel Gürmen ve Ayla Çınaroğlu ile birlikte Uçanbalık Yayınları şirketini kurmuştur.

T.C. Kültür Bakanlığı’nın 1995’de ilk kez düzenlediği Eflatun Cem Güney 0-6 yaş çocuk kitabı yarışmasında “Ben Minicik Bir Bebektim” adlı kitabıyla ödül aldı. Atatürk’ü küçük yaştaki çocuklara evrensel boyutta tanıtan Atatürk Olmak adlı kitabı, Türkçe ve İngilizce olarak yayımlandı.

1952 yılında Nisan ayında İzmir‘de doğmuştur. Betül ve Ayşen Özenç adardır. 1971 yılında İzmir Amerikan Kız Kolejinden mezun oldu. 1999 yılında uzaktan eğitimle Washington International University‘den mezun oldu. Aynı üniversitede yine uzaktan eğitimle ‘Eğitim’ dalında yüksek lisansını yaptı.

Çok küçükken yazı yazmaya başladı. Çocukluğundan bu yana, çeşitli dergilerde yazıları, şiirleri ve röportajları yayınlandı. 1973 yılından sonra, Hayat Mecmuası’nda yazmaya başladı.Yetişkinler için şiirler içeren ve artık yayında olmayan ilk kitabı ‘Kent Duygusu’ 1981’de yayımlandı.

1976’dan 1980‘e kadar Elele Dergisinde, “Bindallı” adıyla 16 sayfalık bir ek dergi hazırladı. 80’li yıllarda sahneye konan bir çocuk oyununun metin yazarlığını yaptı.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
57 okuma
4 Kasım, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?