Ayten Erman Kimdir

Ayten Erman Kimdir

Ayten Erman Kimdir

Ayten Erman Nereli Biyografisi

1985 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Kartal Tibet‘in yaptığı “ Şendul Şaban” filminde Kemal Sunal, Nevra Serezli, Halit Akçatepe ve üç kız kardeş birlikte oynamışlardır.

1988 yılında Haldun Dormen‘in yönetmenliğini üstlendiği ve senaryosunu yazdığı Hisseli Harikalar Kumpanyası‘nda ‘tonton’ Fidan’ı canlandırırken Erol Evgin, Nevra Serezli, Ayşen Gruda, Asuman Arsan, Turgut Boralı, Yüksel Gözen, Kartal Kaan, Erol Günaydın, Belkıs Dilligil, Adile Naşit, Nilgün Belgün, Necati Bilgiç, Çetin Başaran, Seval Ayral, Fatoş Tez, Sevil Üstekin ile beraber rol aldı.

1996 – 2001 yılları arasında “Çılgın Bediş” adlı dizide Mefaret karakterini canlandırdı. Dizide Yonca Evcimik, Cenk Torun, Çiçek Dilligil, Selahattin Taşdöğen, Ayten Uncuoğlu, Sinan Bengier, Haldun Boysan, Dolunay Soysert, Cem Kılıç, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Cengiz Küçükayvaz, Şenay Gürler, Sümer Tilmaç gibi oyuncularla birlikte oldu.

2004 -2007 yılları arasında yönetmenliğini Serdar Akar‘ın yaptığı “Cennet Mahallesi” adlı dizide Kısmet Ana karakterini canlandırırken Müjdat Gezen, Melek Baykal, Özkan Uğur, Alişan, Çağla Şikel, Zeki Alasya, Aylin Kabasakal, Buket Dereoğlu, Levent Tülek, Ümit Yesin, Şeyla Halis, Erol Günaydın, Serhat Özcan, Selin Altay, Serhan Arslan, Zihni Göktay, Sümer Tilmaç ile birlikte rol aldı.

26 Kasım 1935 tarihinde İstanbul Yeşilköy’de Erman Ailesi’nin ilk kızı olarak Osmanlı zamanında karargâh olarak kullanılan bir köşkte doğmuştur. Oyuncu Ayşen Gruda (d.1945) ve oyuncu Ayben Erman‘ın (d.1949) ablasıdır. Babası kara tren makinistiydi.

Ayten Erman, Avni Dilligil tiyatrosu, Kenan Büke Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Tuncay Özinel Tiyatrosu ve birçok özel tiyatro ve müzikallerde oynadı.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
66 okuma
11 Kasım, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?