Aylin Urgal Kimdir

Aylin Urgal Kimdir

Aylin Urgal Kimdir

Albümleri

45’lik Plakları
1975 – Paran Pulun Senin Olsun – Nerelerdeydin?
1976 – Sen Yarattın Beni – Nedir Bu Halin?
1978 – Sevgili Dostum – Sakın Ağlama Ardından

Aylin Urgal Biyografisi

1985 yılının yılbaşından itibaren Ankara‘da Goldfinger Gece Kulübü’nde sahne çalışmalarına devam etti. 1985 yılı Nisan ayı sonlarına doğru Ankara’daki işini sonlandırıp Otobüs ile İstanbul’a giderken bindiği otobüs Bolu Dağı’nda uçuruma yuvarlanarak Aylin Urgal ve kardeşi Abidin Eker ile birlikte 21 kişi ölmüştür.

Aylin Urgal, 1969 yılında müzisyen BiroI SoyurgaI iIe evIendi. 1981 yılında eşinden ayrıldı. Tevfik ve Uğur (d.Aralık 1979) adlarında ikiz çocukları oldu.

Ali Kocatepe’nin prodüksiyonu ile ilk 45’lik plağı 6 Mayıs 1975‘te yayınlandı. Bir yüzünde “Nerelerdeydin”, diğer yüzünde “Paran Pulun Senin Olsun” adlı iki yabancı kaynaklı şarkının sözlerini Ali Kocatepe yazmıştı.

1976 yılında “Sen Yarattın Beni” ve “Nedir Bu Halin” adlı iki şarkıyla ikinci 45’liğini yayınladı. 1977 yılında bir long-play ile müzik kariyerini daha da sağlamlaştı.

Çocuklarının doğumu ile müzik hayatına bir müddet ara veren Aylin Urgal, 1981 yılında eşinden ayrıldı. Aynı yıl ilaç içerek intihara teşebbüs etti.

1951 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Asıl adı Rezzan Aylin Gürol’dur.

Aylin Urgal, 18 yaşında iken 1969 yılında orkestra şefi Birol Soyurgal‘ın orkestrasında solist olarak müzik hayatına başladı. İzmir‘de sahne çaIışmaIarına devam ederken 1 Numara PIak’ın sahibi Ali Kocatepe‘nin keşifiyIe pIak dünyasına giriş yaptı. Ali Kocatepe onun sahne adının Aylin Urgal olmasını istedi.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
52 okuma
4 Kasım, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?